BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Aš ir Maironis

Jeigu kur nors gatvėje atliktume apklausą, koks yra vienas iškiliausių, žinomiausių ir labiausiai nusipelniusių Lietuvos kūrėjų, neabejoju, kad didžiąją dalį išvardintų laurų susižertų Maironis. Jo vardas žinomas beveik kiekvienam - ir jaunam, ir senam. Neabejotinai reikia pritarti, kad Maironis yra nusipelnęs visų tų skambių žodžių, kuriais yra vertinamas. Tačiau kiekvieno žmogaus santykis su šiuo poetu skirtingas, ir aš kartais pamąstau, koks gi yra mano ryšis su Maironiu ir jo poezija.
Pradėsiu nuo to, kad mes su Maironiu esame skirtingų laikmečių žmonės. Didžiąją gyvenimo dalį jis gyveno priespaudos kamuojamoje Lietuvoje, svarbu paminėti, kad būtent šiuo gyvenimo laikotarpiu buvo parašyti geriausi jo eilėraščiai. Tiesa, Maironis turėjo galimybę gyventi ir po 1918 metų vasario 16 dieną paskelbto Nepriklausomybės Akto, kuriuo buvo sukurta Lietuvos valstybė. Aš - jau kitokios, atkurtos nepriklausomos Lietuvos vaikas. Tai, koks gyvenimas buvo anuomet, ir gyvenimas, koks yra dabar - du skirtingi pasauliai. Dėl šios priežasties šių dienų Lietuvos gyventojui turėtų būti sunku teisingai suvokti ir vertinti tą istorinių aplinkybių lemiamą situaciją, kurioje gyveno Maironis ir tuos faktorius, kurie buvo jo kūrybos įkvėpėjai. Priežastys, skatinusios Maironį rašyti, net aukoti savo ambicijas (antai dėl savo “litvomanijos” jis prarado galimybę tapti vyskupu, ir tai buvo skaudus smūgis tokiam ambicingam žmogui kaip Maironis), šiaip ar taip šiomis dienomis nebeaktualios. Poeto eilėraščių temos - gamta, romantikui būdingi invidualūs išgyvenimai, patriotizmas labai mažai ką reiškia šių dienų jaunam žmogui. Tačiau, kaip bebūtų, man šie dalykai aktualūs ir aš labai džiaugiuosi juos atradusi Maironio poezijoje.
Antanas Baranauskas buvo vienas iš autoritetų Maironiui. Jo “Anykščių šilelio”, Simono Daukanto “Girių aprašymų” įkvėptas Maironis kūrė gamtinę poezija. Įvairius jausmus man sukelia šios temos eilėraščiai - ir estetinį pasigerėjimą senosios Lietuvos gamta, ir liūdesį matant milžiniškus pasikeitimus dabartinėje valstybėje, kurioje vis labiau ir labiau urbanizacija griauna natūralų ir tokį brangų, unikalų šalies kraštovaizdį. Nejaugi tik tiek mus tereikia - apsistatyti dangoraižiais, vamzdžiais, kurie kainuoja milijonus ir dar yra vadinami didžiu menu? Bet to, kas dar išlikę natūralu, gražu - mes nevertinam, paverčiam savartynais ar dar kaip nors kitaip griaunam tai, kas unikalu.
Emociškai stipriausi, bet mane asmeniškai mažiausiai sudominę Maironio eilėraščiai - indivualiosios tematikos poezija. Nors joje per lyrinį subjektą poetas akivaizdžiai reiškia savo amžiną kažko ilgesį, savo skausmą, nusivylimą ir kitus romantiniam eilėraščio žmogui būdingus jausmus, vis tik mano širdies kertelės ši poezija nesuvirpino.
Visai priešingai mane paveikė ir labiausiai sudomino patriotiniai Maironio eilėraščiai - labiausiai žinomi visiems, nors kažką girdėjusiems apie šį poetą. Reikia labai gerai suvokti istorines aplinkybes, kad būtų galima tinkamai įvertinti kokie svarbūs tuo metu buvo poeto eilėraščiai. Jis ryžosi rašyti lietuviškai spaudos draudimo metais, jo kūryba - tautos dvasios kelėja, savimonės ugdytoja. Jei tik dabar turėtume nors vieną tokį žmogų (dėja, paskutinysis tautos dainius Justinas Marcinkevičius neseniai išėjo anapilin, kuris, tiesa, buvo Maironio poezijos tęsėjęs, daug motyvų perkėlęs į savo kūrybą) galbūt tai mus skatintų kurti kitokią Lietuvą, ugdytų tėvynės meilę ir daug norinčių emigruoti apsigalvotų, o tie, kurie išvykę - grįžtų. Jei tik būtume vieninga tauta… Tos vienybės ilgesį nors kažkiek sumažina Maironio poezija - jeigu prieš amžių buvo toks žmogus, kuris kėlė tautą, neabejoju, yra vilties, kad tokių žmonių dar bus. Dėl to man labiausiai patinka patriotiniai jo eilėraščiai.
Štai taip aš pabandžiau atskleisti savo požiūrį į Maironį, į jo poeziją ir ką ji man reiškia. Manau, kad tereikia šiek tiek pasigilinti į šio žmogaus asmenybę, biografiją, aplinkybes, kuriose jis gyveno, kad suprastum kokia neįkainojama yra jo poezija - mūsų tautos lobis, kuriuo galime didžiuotis.

V.M.

Patiko (3)

Rodyk draugams

komentarai (2) | “Aš ir Maironis”

 1.   antiiliuzija rašo:

  Labas :) žinoma maironis ir Lietuva čia kaip sinonimai, visgi didesniu autoritetu, bent jau man įvardinčiau Vydūną ir ne todėl jog Vydunas ant 200 lt yra o Maironis tik ant 20 lt
  Bet todėl jog Vydūnas laikėsi man labai mielų principų: visiškos blaivybės ir vegetarizmo :)
  Tavo blogas labai išsiskiria iš kitų toks intelektualus, taip ir toliau :) Sėkmės :)

 2.   antiiliuzija rašo:

  Beje kodėl tavo blogo pavadinimas su 4 valanda ryto susietas/ Gal keliesi anksti, šiaip įdomu tiesiog

  Hey:) tiesiog klausiau dainą su šiais žodžiais visą dieną todėl ir parašiau:D ir šiaip šitą blogą susikūriau tik tam, kad išsisaugot rašinius:)

Rašyk komentarą