BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar pritariate teiginiui, kad „ … kiekvienam valia pasirinkti savo sprendimą.“?

Žymus šių laikų rašytojas Robin Sharma savo knygoje „Kasdienės įžvalgos” teigia, kad gebėjimas pasirinkti požiūrį yra didžiausia žmogaus dovana. Žmogus tuo ir skiriasi nuo gyvūno, kad jis turi valią. Valią rinktis, mąstyti, priimti sprendimus. Todėl neabejotinai teisingas yra Juozo Apučio teiginys, kad „… kiekvienam valia pasirinkti savo sprendimą.” Tiesa, kartais pasitaiko tokių situacijų, kai žmogaus laisvė yra ribojama, nors kiekvienas individas turėtų turėti galimybę pats pasirinkti.
Galima neabejoti tuo, kad kiekvienam asmeniui galimybė pasirinkti savo sprendimą yra reikšminga. Apsisprendimo laisvė yra prigimtinė dovana, suteikta žmogui nuo pat žmonijos atsiradimo. Kaip rašoma Senojo Testamento Pradžios knygoje, pirmoji pora - Ieva ir Adomas - turėjo visišką laisvę rinktis. Dievas juos apdovanojo valia pasirinkti tarp gėrio ir blogio - galimybę patiems priimti sprendimus. Pirmieji žmonės turėjo apsispręsti, ar skinti pažinimo vaisių, ir jų laisvė nebuvo varžoma. Ieva ir Adomas buvo gundomi, tačiau sprendimą jie priėmė patys. Tai ir davė pamatus supratimui, kad žmogaus sprendimai yra jo paties rankose.
Laisvos apsisprendimo galimybės svarba išryškėja ir tolimesnėje istorinėje raidoje. Šiais laikais populiariausia santvarka yra demokratija, kurios ištakos siekia senovės Graikiją. Pagrindinis Antikoje atsiradusios valdymo formos bruožas paremtas kiekvieno žmogaus galimybe apsispręsti. Nuo to laiko praėjo du tūkstantmečiai, tačiau niekas iki šiol nesugalvojo tobulesnės valdymo formos negu ta, kur kiekvienas žmogus sprendžia savo tautos ir savo likimą. Tiesa, istorijoje yra ir kiek kitokių pavyzdžių. Kartais žmonės neturi galimybės pasirinkti savo sprendimą, nes kažkas kitas už juos nusprendžia. Ko gero, nei vienas žmogus savo noru nepasirinko keliauti į koncentracijos stovyklas. Tokią savo skaudžią gyvenimišką patirtį autobiografiniame romane „Dievų miškas” aprašė Balys Sruoga. Nei vienas kartu su juo Štuthofe atsidūręs žmogus pats sau nepasirinko tokio likimo, tačiau autorius savo pavyzdžiu nori perduoti žinutę, kad tik kiekvieno žmogaus valia yra pasirinkti kaip, atsidūrus kritinėje situacijoje, jis toliau gyvens. Visus gyvenimo įvykius galima vertinti taip, kaip pats žmogus nori. Asmuo turi valią pasirinkti savo sprendimą kaip reaguoti į įvairius gyvenimo iššūkius, ir ši galimybė yra didelė dovana.
Galiausiai, šiuolaikinėje visuomenėje yra labai svarbu pačiam žmogui nuspręsti daugelį dalykų. Moderni aplinka žmones nejučia asimiliavo ir globalizacijos veikiami jie tapo panašūs vieni į kitus. Tai lemia noras pritapti ir baimė būti kitokiais, net jeigu mąstydami ir elgdamiesi kaip visi, žmonės jaučiasi negerai. Būtent todėl individas turi pasirinkti savo sprendimą - turėti savo gyvenimo filosofiją. Ryškus tokios asmenybės pavyzdys yra aprašomas Albero Kamiu knygoje „Svetimas”. Pagrindinis veikėjas Merso savo gyvenimą suvokia kaip jo paties pasirinkimų visumą. Vyras jaučiasi tik pats vienas turintis valią priimti sprendimus, susijusius su jo gyvenimu. Jokios visuomenėje priimtinos normos nedaro Merso įtakos, nes jis gyvena remdamasis savo supratimu, o ne žmonių suformuota nuomone. Nors veikėjo gyvenimas nesusiklosto laimingai, tačiau jis niekados neišdavė savęs. Išsaugoti savo individualumą žmogui gali padėti tik suvokimas, kad būti minios dalimi nėra išeitis - reikia pačiam priimti savo sprendimus.
Apibendrinant galima pasakyti, kad žmogus tikrai turi valią asmeniniam apsisprendimui - tai atėjo nuo pat senovės ir yra svarbu iki šiol. Derėtų tik suvokti, kad vieno žmogaus tiesa nebūtinai turi būti kito žmogaus tiesa - reikia gyventi remiantis savo filosofija ir priimant savo sprendimus, net jei ne visada tam yra palankios aplinkybės.
V.M.

Patiko (1)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą